Reklama:
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co to jest SM?
Autor Wiadomość
admin Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 24
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 0
Post: #1
Co to jest SM?
Stwardnienie rozsiane (Sclerosis multiple, SM) jest autoimmunologiczną chorobą, która stopniowo pozbawia chorego sprawności. Jest to związane ze stopniową demielinizacją nerwów, w związku z czym przekazywanie bodźców ma prawo zostać zaburzone. W miejscu uszkodzenia powstaje ognisko zapalne, ponieważ gromadzą się w nim komórki układu immunologicznego (makrofagi, monocyty, limfocyty), jakie powodują wytwarzane substancji, niszczących mielinę nerwów. 
Objawy

SM nie zawsze daje jasne objawy, łatwo je pomylić z innymi chorobami. Pierwszym objawem jest zazwyczaj pogorszenie widzenia lub całkowita utrata wzroku w jednym oku na określony czas (np. kilka godzin). Wynika to z procesu zapalnego toczącego się w obrębie nerwu wzrokowego, który jest bardzo delikatny. Czasami dochodzi też do częściowej utraty poruszania np. kończyną. Początkowo uszkodzone otoczki mielinowe odtwarzają się, a z czasem proces ten staje się coraz bardziej zaburzony, wobec czego nie powinno dziwić, że pacjent stopniowo traci sprawność. Pojawia się także otępienie umysłowe i frustracja. 
Leczenie
Po dziś dzień nie wymyślono skutecznego leku na SM. Niestety, faktem jest też, że wiele leków, powstających za granicą, jakie miałyby szanse sprawdzić się w Polsce, nie jest refundowanych przez NFZ. Obecnie, poza granicami kraju stosuje się np. Sativex - lek na bazie konopi, który przynosi bardzo pozytywne efekty, gdyż jego składowe stymulują układ endokannabinoidowy, działają na receptory zawarte w mózgu, niewykluczone, że motywują komórki macierzyste do produkcji nowych komórek nerwowych, jakie mogłyby zastąpić stare i uszkodzone. Ponadto, zawiera też antyoksydanty, jakie zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego, gdyż wyłapują wolne rodniki, przyczyniające się do patologicznych procesów. Lek działa też antyzapalnie. W leczeniu stosowany jest np. interferon i cytostatyki (stosowane również w chemioterapii), które jednak, są tylko przejściowo stosowane u chorych i jedynie opóźniają fazy tzw. "rzutów", natomiast nie zatrzymują całkowitego postępu choroby. Wspomagająco stosuje się witaminy, kwasy omega-6 i rehabilitację. 
W Polsce stosuje się głównie leczenie objawowe. Oznacza to, że nie próbuje się przeciwdziałać schorzeniu, lecz niweluje się jego objawy np. zaburzenia pamięci.  
 
Przeczytać więcej można na: http://neuro-care.com.pl/leczenie-stward...sianego-sm
12-14-2016 11:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości